anarchie,anarchie heavy metal zije

rammstein

Rammsten

Rammstein
Rammstein při vystoupení v Miláně v roce 2005
Rammstein při vystoupení v Miláně v roce 2005
Základní informace
Původ Německo Berlín, Německo
Žánry Industrial metal
Neue Deutsche Härte
Aktivní roky 1994 - nyní
Vydavatel Motor Music, Republic Records, Slash Records, Universal Music
Web www.rammstein.com
Členové
Till Lindemann
Richard Z. Kruspe
Paul H. Landers
Oliver Riedel
Christoph Schneider
Christian Lorenz

Rammstein je německá hudební skupina, která vznikla v lednu 1994; členové skupiny pocházejí většinou z bývalé NDR. Rammstein bývají zařazováni do hudebních stylů heavy metal, Neue Deutsche Härte, industrial metal s prvky elektronické hudby. Většina textů skupiny je v němčině, občas se však objeví angličtina, jedna skladba je dokonce ve španělštině.

Obsah

Historie

Kapela postupně vznikala počátkem roku 1994. Tehdy kytarista Richard Kruspe, bubeník Christoph Schneider a Oliver Riedel, hrající na basovou kytaru, iniciovali vznik skupiny. Dále se jim podařilo přemluvit zpěváka Tilla Lindemanna, který se díky svému nenapodobitelném hlasu stal neodmyslitelným členem formace. Přišel také klávesista Christian "Flake" Lorenz. Posledním členem skupiny se stal druhý kytarista Paul Landers. Od svého vzniku působí skupina ve stejném složení.

Název skupiny je odvozen od malé vesničky Ramstein-Miesenbach ve německé spolkové zemi Porýní-Falc, kde má americká armáda jednu ze svých leteckých základen (na ní je momentálně umístěna 435. letka USAFE). Základna Ramstein byla 28. srpna 1988 dějištěm letecké přehlídky, při které se dvě letadla typu Aermacchi MB-339 z italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori při provádění manévru Cardioide (lze přeložit jako probodnuté srdce) srazila ve vzduchu a následný pád jednoho z nich do diváckého prostoru a požár leteckého paliva způsobil neštěstí, které si vyžádalo bezprostředně po havárii 40 lidských životů. Stovky přihlížejících byly zraněny a konečná bilance katastrofy se později vyšplhala na 72 mrtvých. Po této události byla přijata nová bezpečností opatření pro letecké přehlídky, kdy skupiny létají pouze ve vymezeném prostoru mimo sektor diváků, aby se předešlo opakování tragédie z roku 1988. Například text písně Rammstein z alba Herzeleid na tuto katastrofu odkazuje. Richard (kytarista kapely) však tvrdí, že název vymyslel již před neštěstím. Navíc do názvu přidal druhé „M“, aby se od onoho místa odlišili (přičemž „Rammstein“ v němčině znamená beranidlo).

Svůj debut začali nahrávat v březnu roku 1995 ve Stockholmu. Své první demo pojmenovali Schwarzes Glass. Spolupracovali s producentem Jacobem Hellnerem, známým především svou prací pro švédskou kapelu Clawfinger. Této skupině dělali Rammstein zpočátku předkapelu na jejich koncertech. V říjnu téhož roku vyšel jejich první singl „Du Riechst So Gut“. Zhruba měsíc po vydání singlu se objevilo na trhu jejich první album s názvem Herzeleid. Již tehdy začaly zaznívat první kritické hlasy, zda se nejedná o skupinu fašisticky orientovanou. Jako důkaz často sloužil zdánlivě nevinný obal prvního CD, který prý zobrazuje postavy čisté árijské rasy. Jedná se pochopitelně o nesmysl a sami Rammstein uvedli, že s rasismem nemají a nechtějí mít nic společného.

První slávy se Rammstein dotkli, když režisér David Lynch zařadil dvě jejich skladby ("Heirate Mich" a "Rammstein") na soundtrack k filmu Lost Highway. Na soundtracku se ocitli ve společnosti takových hvězd, jako jsou např. Marilyn Manson, David Bowie, Nine Inch Nails nebo Angel Badalamenti.

22. července 1997 vyšlo druhé album Sehnsucht, kterým se definitivně prosadili na celém evropském trhu. Na albu zaujme nejen obsah, ale také booklet, který obsahuje mírně zohavené tváře jednotlivých členů, což bylo pro některé lidi těžko stravitelné.

Třetí album Mutter, které vydali v roce 2001, je již více komerční a slavilo tak celosvětový úspěch. V červenci odjeli na turné po Evropě. Vystoupili také po delší době v Česku - na Strahově jako předkapela AC/DC (předtím vystupovali Rammstein v Česku naposledy v roce 1995). Tento koncert označili jako jeden z nejnepovedenějších, avšak ve stejném roce navštívili ČR ještě jednou, a to dne 12. listopadu 2001 v tehdejší T-Mobile aréně.

V roce 2004 vydali Rammstein album Reise, Reise, které bylo rovněž velmi úspěšné. V prosinci téhož roku vystoupili v tehdejší T-mobile aréně. Hned další rok se předvedli s albem Rosenrot, dříve s pracovním názvem "Reise Weiter". Zatím posledním počinem skupiny je DVD Völkerball z roku 2006, jenž mapuje jejich koncertní putování po Francii, Rusku, Japonsku a Anglii. V roce 2009 vydali Rammstein novou studiovou desku s názvem Liebe ist für alle da (Láska je tu pro všechny).

Ocenění

Vítězství

  • 2005 – Krone za nejlepší živé vystoupení
  • 2005 – Comet (viva) za nejlepší video (Keine Lust)
  • 2005 – World Music Awards za nejlepší německou skupinu
  • 2005 – MTV Europe Music Awards za nejlepší německou skupinu
  • 2005 – Echo za nejlepší mezinárodní živé vystoupení
  • 2004 – MetalHammer za nejlepší video ("Mein Teil")
  • 2004 – MetalHammer za nejlepší album ("Reise, Reise")
  • 2004 – MetalHammer za nejlepší song ("Mein Teil")
  • 2002 – Kerrang! Awards za nejlepší německou skupinu
  • 2002 – Echo Nu-Metal
  • 1999 – Echo za nejoblíbenější německou skupinu
  • 1998 – Viva Comet za nejlepší živé vystoupení
  • 1998 – Echo za nejlepší video (Du hast)

 Nominace

  • 2005 – Kerrang Awards - nejlepší živé vystoupení
  • 2005 – Neo Award - nejlepší stažené album
  • 2005 – Comet (Viva) - nejlepší živé vystoupení
  • 2002 — Nejlepší video ("Sonne")
  • 1999 — 42.ročník Grammy Awards za nejlepší metalovou skupinu
  • 1998 — MTV Europe Music Awards za nejlepší rockový zpěv

Zlatá deska

  • album Herzeleid 2x
  • singl Engel 2x
  • album Rosenrot

Platinová deska

  • album Herzeleid 2x
  • album Sehnsucht 2x
  • album Mutter 2x
  • album Reise, Reise
  • album Rosenrot

Pyrotechnické efekty

Skupina Rammstein je známá svými pyrotechnickými efekty při koncertech. Skoro ke každému songu mají přiřazený efekt. Například při songu „Asche zu Asche“ hoří mikrofóny před Richardem a Paulem. Při „Feuer Frei!“ si členové kapely nasadí náhubky, ze kterých následně „plivou“ oheň. Píseň "Mein Teil": Till má na mikrofonu připevněný nůž. Přiveze si velký kotel ve kterém je "Flake" se svými klávesami. Ke konci si Till vezme plamenomet a začne „zatápět“ pod kotlem. „Du Riechst So Gut“: Till přijde s lukem ze kterého začnou létat jiskry na všechny strany. Sám Till Lindemann vlastní pyrotechnickou licenci a zpočátku efekty připravoval sám, ale od nehody na koncertu v Berlíně 27. září 1996, kdy část hořících kulis spadla těsně vedle diváků, Rammstein najímají specializovaný tým pyrotechniků na přípravu svých efektů.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode